Jak dobrać kostkę brukową do ogrodu?

Jak dobrać kostkę brukową do ogrodu?
1 vote, 5.00 avg. rating (86% score)

Któż nie marzy o pięknym ogrodzie, wypełnionym zielenią i przeplatanym ścieżkami spacerowymi? Wybór kostki, chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się prosty, wymaga jednak rozważenia wielu opcji.

Wybierając kostkę kierujemy się jej widocznymi cechami – kolorem i kształtem, a czasami również ceną. Przed zakupem trzeba dobrać także odpowiednią grubość kostki (od tego zależy wytrzymałość na obciążenia). Kostki o grubości 4 cm nadają się do ułożenia w miejscach, gdzie obciążenie nie będzie duże – a więc na ścieżki spacerowe i ogrodowe alejki. Grubsze (6-10 cm) stosuje się na podjazdach i drogach. Kupowana kostka powinna być mrozoodporna, a także nie powinna tracić swoich właściwości (kolorystyki) pod wpływem słońca. Z kolei wytrzymałość na ścieranie jest ważnym parametrem, jeżeli planujemy duże natężenie ruchu na tworzonej alejce. Wysoka wytrzymałość sprawia, że kostka dłużej zachowa swój estetyczny i elegancki wygląd.

Często nawet prosty wybór koloru i wzoru kostki może okazać się nietrafiony, bo to, co się podoba w sklepie, nie zawsze sprawdza się w użytkowaniu. Ułożona alejka powinna współgrać z otoczeniem, nadając mu charakteru i doskonale komponować się z całością ogrodu. Jasne kolory zapewnią estetyczny wygląd, ale są o wiele trudniejsze w utrzymaniu (widać na nich wszystkie ślady i zanieczyszczenia, zwłaszcza plamy oleju z cieknących samochodowych misek olejowych). Z kolei ciemne kostki mogą sprawiać wrażenie niedopasowanych i ponurych, niszcząc wypracowaną wizję całości. Zestawienie różnych barw również musi być dokonane z głową, by zamiast tego co miało wzbogacić wygląd ogrodu i ukazać jego piękno, nie stworzyć nieprzyjaznego człowiekowi otoczenia. Kształt kostki w przypadku alejek nie ma znaczenia, jednak należy pamiętać, że gdy w projekcie zaplanowane są koła i półkola, wówczas poszczególne elementy muszą mieć różną wielkość, by dało się je ułożyć.

Przed zakupem warto również dokładnie rozplanować rozłożenie kostki oraz policzyć ilość potrzebnych elementów, tak, by móc od razu zakupić wszystkie. Wynika to z tego, że odcienie kostek z różnych partii produkcyjnych mogą się różnić. Mieszczą się co prawda w zakresie kolorystki jaki deklaruje producent, jednak po ułożeniu nieco inny odcień na fragmencie ścieżki jest dobrze widoczny psując całą kompozycję. Jeżeli ilość m2 do ułożenia przekracza objętość jednej palety, wówczas miesza się kostki z różnych palet, by różnice nie były widoczne.

Zestawienie tych wszystkich danych nie jest łatwe, a biorąc pod uwagę ogólne koszty samego materiału (czasem dużo więcej niż 60 zł za metr kwadratowy), warto zastanowić się nad skorzystaniem z porady eksperta. Firmy brukarskie w trosce o klienta oferują często bezpłatne doradztwo, obmiar terenu, wycenę a nawet projekt nawierzchni z kostki, dzięki któremu ograniczymy ryzyko nietrafionego wyboru.

About the author