Co wiemy o energooszczędności?

Co wiemy o energooszczędności?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Nowoczesne budownictwo domów coraz częściej sięga po energooszczędne rozwiązania i metody. Dzięki temu ochrania się środowisko, oszczędza pieniądze a także buduje się świadomość w społeczeństwie o dbanie o środowisko. Zanim wyjaśnimy z jakich rozwiązań korzystać można podczas budowy własnego domu warto dowiedzieć się co mówią badania i statystyki o świadomości Polaków w zakresie „bycia ekologicznym”.

Badania, które zostały przeprowadzone przez jedną z firm pokazują jasno, że:

Ponad 64% osób w ciągu ostatniego roku zastosowało różne rzeczy celem zmniejszenia zapotrzebowania na energię. Zaliczono do tego m.in.: wymiany żarówek na energooszczędne, ocieplenie ścian i ogólną poprawę izolacji, wymianę okien na te o niższym współczynniku przenikania ciepła a także wymianę sprzętu na sprzęt AGD o wyższej klasie.
22% osób, które zostały poddane badaniu stwierdziły, że takie rozwiązania chętnie wprowadzą niebawem
A tylko 12% ankietowanych nie skłoniło się ku energooszczędnym rozwiązaniom.

Teraz warto dowiedzieć się co kierowało nami podczas udzielania takich a nie innych odpowiedzi. Otóż prawie połowa z nas jednak uznała za najważniejszy aspekt finansowy. Dalej: jedna piąta ankietowanych uznała ochronę środowiska za najważniejszą rzecz, a 28% łącznie to osoby uznające pozytywny wpływ na zdrowie i osoby, które doszukują się poprawy jakości komfortu życia. Póki co badania te jasno pokazały, że najważniejsze jest dla nas oszczędzanie… pieniędzy.

Teraz kwestia najważniejsza: co sprawia, że dany budynek jest energooszczędny i jak wybrać projekty domów, które sklasyfikować można jako niskoenergetyczne. Przede wszystkim w przypadku domu energooszczędnego zapotrzebowanie na energię to około 2-3 razy mniej niż w przypadku tradycyjnego domu. Aby to uzyskać najważniejsze to zadbanie o doskonałą izolację cieplną. Stosuje się do tego odpowiednie termoizolacje a także zaprawy. Druga kwestia to pozbycie się możliwie jak największej ilości mostków termicznych, które prowadzą do ochłodzenia pomieszczenia, dostania się wilgoci i pleśni. Najczęściej miejsca takie tworzą się w okolicach drzwi i okien dlatego w przypadku tych drugich warto rozważyć wymianę na te o możliwie najniższym współczynniku przenikania ciepła. Wśród rozwiązań, które mogą budzić również zainteresowanie są drobne detale jak choćby baterie łazienkowe z fotokomórką dzięki, którym woda leci tylko wtedy gdy trzeba czy też inne pomysły, które znaleźć można w internecie na portalach budowlanych jak choćby

About the author